Дома Фудбал Англија Денот кога Манчестер Јунајтед се збогуваше со Сер Алекс Фергусон 🎥

Денот кога Манчестер Јунајтед се збогуваше со Сер Алекс Фергусон 🎥

Денешниот ден засекогаш ќе остане во сеќавање на навивачите на Манчестер Јунајтед – големиот Сер Алекс Фергусон за последен пат го водеше Манчестер Јунајтед на 20-ти мај во 2013 година.

Во таа 2013-та на тој ден се одигра последниот натпревар во Премиер лигата, а на гостувањето во Бирмингем кај Вест Бримович „црвените ѓаволи“ одиграа 5:5. Тој натпревар беше и 1.500-ти за Фергусон на клупата.


Германија гази и најавува битка за титула! ↓↓↓


На клупата на Манчестер Јунајтед Сер Алекс помина 27 сезони и освои се што можеше да освои еден клуб, Јунајтед под негово водство освои вкупно 49 трофеи, 13 од нив беа во Премиер лигата.

По заминувањето од клупата Фергусон е амбасадор на клубот.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Започнува расплетот во групите на ЕП – во последното коло скоро се е отворено!

Пред нас е расплетот на првата од шесте групи на ЕП, а денеска ќе го дознаеме и конечниот …