Дома Останати Ракомет Газдата на Загреб: Нашето играње во ЛШ нема врска ситуацијата на Вардар

Газдата на Загреб: Нашето играње во ЛШ нема врска ситуацијата на Вардар

Денес беа познати сите учесници во Лигата на шампионите, ЕХФ ги објави и екипите кои добија вајл-карти, а меѓу нив е и ППД Загреб.

Претседателот на хрватскиот тим Ведран Шупковиќ истакна дека е пресреќен поради ваквата одлука на ЕХФ, но и потенцираше дека тоа нема врска со исфрлувањето на Вардар од елитното европско натпреварување.

„Хрватска има клупски национален коефициент кој во овој момент е десетти во Европа и така аплициравме за покана. Прифатени требаше да бидат шест покани, но поради исфрлувањето на Вардар таа бројка дојде на седум“.

„Сакам да појаснам дека Загреб не го доби местото на Вардар. Нашиот статус нема врска со ситуацијата во нивниот клуб. Исто така сакам да истакнам дека ППД Загреб е трет во евалуацијата на ЕХФ од 13-екипи кои се пријавија да добијат покана“, изјави Шупковиќ.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Ракомет

Проверете

Поранешниот вардарец Кевин Њокас ќе игра во Саудиска Арабија

Поранешниот ракометар на Вардар Кевин Њокас кариерата ќе ја продолжи на Блискиот Исток. Но…