Дома Фудбал Германија Во Леверкузен не се задоволни со историската титула во Бундеслигата – сакаат тројна круна!

Во Леверкузен не се задоволни со историската титула во Бундеслигата – сакаат тројна круна!

Неколку часа откако Баер Леверкузен ја освои титулата во Бундеслигата за прв пат, тренерот Чаби Алонсо им кажа на илјадниците навивачи дека клубот ќе лови нови трофеи сезонава кринисувајќи ја со тројна круна.

Со неделната победа од 5:0 над Вердер Бремен „фармацевтите“ ставија крај на 11-годишното владеење на Баерн Минхен како германски шампион.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


„Сакаме повеќе. Го сакаме германскиот Куп, ја сакаме Лига Европа“ се зборовите на 42-годишниот стратег.

Потсетување дека финалето на германскиот куп против второлигашот Кајзерслаутерн е закажан за 25 мај.

А следната задача на Леверкузен е да отпатува во Лондон во четврток ќе го игра реваншот против Вест хем во четвртфиналето на Лигата на Европа. На првиот меч во Германија Баер славеше со 2:0.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

Англичаните стравуваат: Кејн се мачи со повреда пред Европското првенство

Напаѓачот на англиската репрезентација и Баерн Минхен Хари Кејн (30) мака мачи со повреда …