Дома Фудбал Англија Ван Дајк објасни зошто не го славел првиот гол на Ливерпул против Сити

Ван Дајк објасни зошто не го славел првиот гол на Ливерпул против Сити

Ливерпул во неделата на „Енфилд“ во големото дерби го победи Манчестер Сити со 3:1.

„Црвените“ до водство стигнаа уште во 6-тата минута кога Фабињо погоди со удар од далечина, тогаш разбирливо следуваше големо славје на навивачите на овој клуб. Само 20-тина секунди претходно Трент Александер Арнолд играше со рака во својот шеснаесетник, а играчите на Сити бараа пенал.

Поради тоа Ван Дајк беше единствениот фудбалер на Ливерпул кој не го прослави голот и чекаше потврда од ВАР дека се е регуларно.

„Сега знаете дека за секој гол морате да почекате пред да славите, па затоа и јас не славев. На крај ВАР за наша среќа го потврди голот“.

„Мислам дека видов како Бернанрдо Силва прв игра со рака, а можеби и Трент ја удри. Што да кажам? Може многу да се зборува, меѓутоа ако ВАР потврди тогаш морате да ја прифатите таа одлука каква и да е“, изјави стоперот на Ливерпул.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Интересен момент од дербито: Шчесни му довикува на Ребиќ – не глуми губите 2:0 (ВИДЕО)

Во вторникот Милан го победи Јувентус со 4:2 откако прво „росонерите“ губеа со 0:2. Милан …