Дома Топ вести Бензема се збогуваше со Реал Мадри, Анчелоти не ги задржа солзите

Бензема се збогуваше со Реал Мадри, Анчелоти не ги задржа солзите


Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓


Реал Мадрид денес на официјална прес-конференција се збогува со Карим Бензема кој кариерата ја продолжува во Саудиска Арабија во редовите на Ал Итихад.

На денешната прес-конференција беше прилично емотивно, а солзите не успеа да ги задржи и Карло Анчелоти.

„Тешко е да се каже било што, но благодарност до Реал и моите соиграчи. Ја имав таа среќа да го живеам сонот што го сонував како дете. Ти благодарам претседател, имав 21 година кога дојдов. Кога првпат те видов, си кажав: Ги доведе: Зидан и Роналдо, а сега ме довведе и мене“, еден, два три, напред Реал“, изрази благодарност францускиот колгетер.

Потоа се заблагодари и на Анчелоти со кој стана подобар играч.

„Благодарам до тренерот кој секогаш ми даваше поддршка и ја креваше мојата самодоверба. Тоа никогаш нема да го заборавам, многу научив од Анчелоти. Ова е тажен ден за мене, ме боли што го напуштам клубот. Сакав тука да ја завршам кариерата, но се отворија некои нови прилики за мене. Мадрид секогаш ќе биде мое семејство. Искрено, ви благодарам за се“, порача Бензема.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Познато кога ќе продолжи холандското дерби

Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓ Холандската ф…