Дома Фудбал Репрезентации Англичаните моќни: „Шестка“ против Иран во првиот натпревар на Мундијалот!

Англичаните моќни: „Шестка“ против Иран во првиот натпревар на Мундијалот!

Репрезентацијата на Англија ја оправда фаворитската улога против Иран и славеше победа од 6:2 во нивниот прв натпревар во Катар.

Се мачеа Англичаните првиот половина час да го најдат патот до мрежата на голот на Иран, а потоа се одеше полесно. Натпреварот го отвори Џуд Белингам кој со овој гол стана вториот најдобар стрелец на Мундијалите за Англија, пред него е само Мајкл Овен.

Осум минути подоцна мрежата на Иран повторно се тресеше, а погоди Букајо Сака. Стрелинг во финишот од првиот дел е погрижи за водство на Англичаните на полувреме од 3:0. После 15 минут игра во второто олполувреме Сака го постигна својот втор го за веќе 4:0.

Тареми три минути по голот на Сака го постигна почесниот гол за Иранците. До крајот на средбата Рашфорд и Грилиш се погрижија за високи 6:1. Иранците вториот гол го постигнаа во последните секунди, а повоторно стрелец беше Тареми.

Треба да се спомене и дека овој натпревар започна со протести на иранските навивачи кои испраќаа свирежи додека се интонираше нивната химна, фудбалерите од друга страна одбиваа да ја пеат. Причината е насилството во нивната земја и полициската 6руталност во последниот период.