Дома Фудбал Италија Oфицијално: Шампионот во Серија А во случај на ист број бодови ќе се решава со мајсторка!

Oфицијално: Шампионот во Серија А во случај на ист број бодови ќе се решава со мајсторка!

Toa што беше најавено во претходните неколку дена денес доби и официјална потврда – шампионот на Италија во иднина може да се решава преку мајсторка.

На денешниот состанок на Италијанската Фудбалска Асоцијација се потврди одлуката шампионот во случај двете екипи да имаат исто бодови да се решава преку плеј-оф натпревар.

Според досегашните правила во Италија во ситуација на ист број бодови решаваа меѓусебните дуели, но од наредната сезона се воведува мајсторката. Треба да се спомене и дека ако тој натпревар заврши со реми, нема да има продолженија туку веднаш ќе се изведуваат пенали.

За многумина ова ќе донесе поголема возбуда, но има и такви кои ја критикуваат оваа одлука. Во историјата на италијанскиот фудбал шампионот со мајсторка се решавал само еднаш и тоа во далечната 1964 година кога Болоња беше подобра од Интер со 2:0.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Реал Мадрид го освои Суперкупот на Европа🎥

Реал Мадрид ја оправда фаворитската улога против Ајнтрахт и го освои Суперкупот на Европа,…