Дома Останати Oфицијално: Најбрзиот човек во светот нема да настапи на Олимписките игри

Oфицијално: Најбрзиот човек во светот нема да настапи на Олимписките игри

Кристијан Колмен, најбрзиот човек во светот во овој момент остана без настап на летните Олимписки игри во Токио.

Откако Усаин Болт се повлече Колмен се најавуваше како негов наследник во најбрзите спринтерски дисциплини меѓутоа не ја доби жалбената постапка на Арбитражниот суд во Лозана. Судот му ја намали казната само за шест месеци од претходното и место на 13. мај 2022 на теренот ќе може да се врати на 14. ноември оваа година, а тоа значи дека ќе ги пропушти Олимписките игри во Токио.

Судот утврдил дека Колман ги прекршил анти-допинг правата, но сепак пресуди дека степенот на прекршокот бил понизок па затоа жалбата е намалена.

„Го ценам тоа што судот ми ја намали казната, но секако дека сум разочаран што нема да настапам на ЛОИ“, изјави Колмен.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Богаташ купи клуб за да може да игра неговиот син од 126 килограми📷

Фудбалските клубови за жал станаа „играчки“ на богатите луѓе. Па неверојатна приказна ни п…