Дома Фудбал Останато Meси постави нов рекорд: Вакво нешто во топ 5 првенства му успеало само уште на на Анри

Meси постави нов рекорд: Вакво нешто во топ 5 првенства му успеало само уште на на Анри

Лионел Меси стана првиот играч во историјата на Ла Лига со барем 20 голови и асистенции во иста сезона.

Меси со вчерашната асистенција која беше клучна во победата на Барселона од 1:0 против Ваљадолид стигна до оваа бројка. Единствениот играч кој до сега имаше 20 асистенции во сезоната е неговиот поранешен играч Чави во сезоната 2008/2009. Сепак, Чави немаше и најмалку 20 голови.

Кога ќе се земат во предвид топ пет првенства вакво нешто му успеа само уште на Тиери Анри кој постигна 24 гола и постигна 20 голови во Премиер лигата во сезоната 2002/2003.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Три легенди на Јунајтед имаат само пофални зборови за него: Тој е Ферари, се издвојува од сите други

Манчестер Јунајтед избори пласман во полуфиналето на ЛЕ откако по продолженијата го совлад…