Дома Фудбал Европско првенство во фудбал ЕУРО Италија се спаси во последна секунда и ја испрати Хрватска дома🎥

Италија се спаси во последна секунда и ја испрати Хрватска дома🎥

Вистинска драма се случуваше на дирекниот дуел помеѓу Италија и Хрватска, кој на крајот заврши со резултат 1:1 и ги однесе „аѕурите“ во нокаут фазата.

Првото полувреме двете репрезентации играа резервирано без многу шанси, а најзрелата ја имаше Бастони, но Ливаковиќ му одбрани зицер.

Дербија во Мадрид и Минхен: Последна шанса за Тен Хаг? ↓↓↓

Во вториот дел Хрватска тргна на се или ништо, нападна со сите сили, а Италија чекаше шанси од контранапади. Во 57-та минута беше досуден пенал, но Донарума го одбрани шутот на Модриќ.

Сепак, во продолжение на акцијата Модриќ успеа да погоди за водаство од 1:0, кое беше на сила се до судиското продолжение.

Кога сите очекуваа дека Хрватска ќе стигне до победа, Закањи во 98-та минута погоди за израмнување 1:1, резултат кој ја однесе Италија во осминафинале.

На вториот меч вечерва Шпанија ја победи Албанија со 1:0 за максимални девет бода во групата.