Дома Фудбал Германија Шалке ја шокираше Борусија на гости, Баерн Минхен ја „допре“ титулата! (ВИДЕО)

Шалке ја шокираше Борусија на гости, Баерн Минхен ја „допре“ титулата! (ВИДЕО)

Борусија Дортмунд денес во рамките од 31-то коло во Бундес лигата запиша пораз на свој терен од Шалке со резултат 4:2.

„Милионерите“ со победа сакаа да ја продолжат трката со Баерн за шампионската титула во Германија, одлично и започнаа кога Марио Геце постигна гол за 1:0 на стартот од натпреварот.

Меѓутоа само четири минути подоцна Шалке изедначи преку Калигури од белата точка. Во 28 минута гостите стигнаа и до пресврт. Со тој резултат се замина на полувреме.

Марко Ројс во 60-та минута доби директен црвен картон.

Работите за Борусија се влошија кога Калигури во 62-та минута со одличен гол од слободен удар погоди за 3:1. Во 65-тата минута навивачите на Борусија Дортмунд не можеа да веруваат на своите очи кога главниот судија Звајер му покажа директен црвен картон и на Волф и така Борусија остана со девет играчи.

Во 84-тата домаќините намалија на 3:2 преку Витсел, но само една минута подоцна Емболо постигна гол за 4:2.

После овој пораз на Борусија, Баерн Минхен утре ќе има прилика против Нирмберг да дојде до предност од четири бода на три кола пред крајот на првенството.