Дома Фудбал Останато Суарез потсети на најдобрите денови: Со хет-трик донесе голем пресврт за Гремио 🎥

Гремио предводен од Луис Суарез игра фантастично во бразилското првенство и од синоќа со победата против Ботогаго се израмни токму со овој тим на врвот на табелата.

До победата Гремио дојде со голем пресврт бидејќи имаше негатива од 1:3 се до 50-тата минута, тогаш на сцена стапи Луис Суарез. Уругваецот во следните 19 минути постигна хет-трик и обезбеди триујмф за својот тим.

На последните пет натпревари, Ботофаго освои само еден бод и е во серија од четири порази со што драстично си ги намали шанси за шампионската титула, иако неодамна имаше огромна предност, а Гремио заостануваше цели 15 бода.

Луис Суарез и со 37 години покажува дека се уште има магија во неговите нозе.