Дома Фудбал Лига на шампиони Реми во Неапол, Арсенал падна во судиското продолжение

Реми во Неапол, Арсенал падна во судиското продолжение

Наполи и Рома одиграа без победник 1:1, додека Порто со гол во 94-та минута обезбеди предност од 1:0 во првиот меч од осминафиналето во ЛШ.

Наполи и Барселона одиграа прилично мирно прво полувреме. Каталонците имаа за нијанса повеќе од играта и две убави шанси кои Левандовски и Гундоан не успеаја да ги претворат во гол.

Барселона прва дојде во предност во 60-та минута со гол на Левандовски, но Наполи успеа да израмни преку Осимен петнаесетиа минути подоцна за конечни 1:1.

Порто пропушти неколку изгледни шанси во текот на мечот и кога се очекуваше дека натпреварот ќе заврши без голови Галено погоди во 94-та минута. Така португалскиот тим со минимална предност ќе патува на „Емиарти“.