Дома Фудбал Англија Пред 10 години се одигра еден од најдобрите натпревари во историјата на Премиер лигата (ВИДЕО)

На денешен ден пред 10 години на „Енфилд“ беше одигран еден од најдобрите натпревари во историјата на Премиер лигата.

Ливерпул и Арсенал тогаш се соочија, а на тој натпревар беа видени дури осум погодоци и на крајот резултатот беше 4:4.

Не беше тоа само спекткал на сезоната, туку на целата денеција, а и денес се смета за еден од најдобрите натпревари.
Многумина можеби не се сеќаваат, но тогаш Андреј Аршавин имаше свое гол шоу.

Започна со неговиот гол во 39-тата минута, Торес изедначи во 49-тата. Бенајун погоди за пресврт на Ливерпул, но Аршавин во 67-та ги врати работите на почетокот.

Аршавин во 70-тата минута стигна до хет-трик, Торес со нов гол изедначи на 3:3, а во завршницата видовме уште два гол. Четврт гол на натпреварот постигна Аршавин, а Бенајун ги постави конечните 4:4.