Дома Фудбал Италија Наполи со пласман меѓу осумтте најдобри екипи во Италија (ВИДЕО)

Наполи со пласман меѓу осумтте најдобри екипи во Италија (ВИДЕО)

Наполи обезеди пласман помеѓу осумте најдобри екипи во следната фаза во рамки на Купот на Италија, триумфирајќи со 1:0 над Удинезе.

„Наполитанците“ во првото полувреме имаа мака да се наметнат против гостинскиот состав, па тренерот Сари беше принуден во игра да ги внесе Мертенс и Инсиње на почетоко од вториот дел. Двојната замена се покажа како клучна, со оглед на тоа дека токму Инсиње беше стрелец на голот за победа, на асистенција на Мертенс во 71. минута.

Наполи за ривал во четврт-финалето ќе го има подобриот од дуелот Аталанта – Сасуоло.