Дома Фудбал Останато КЛАСАТА Е ВЕЧНА: Мајсторија на Ван Перси од слободен удар (ВИДЕО)

КЛАСАТА Е ВЕЧНА: Мајсторија на Ван Перси од слободен удар (ВИДЕО)

van persie

Во саботата беше одигра натпреварот помеѓу Зволе и Фејенорд во рамките од 18-тото коло во холандското првенство.

Домашниот тим славеше победа од 3:1, но натпреварот беше обележан со мајсторијата од слободен удар на ветеранот од редовите на гостите, Робин Ван Перси.

На десет минути пред крајот на полувреме Фејенорд губеше со 1:0, а потоа на сцена стапи поранешниот напаѓач на Арсенал и Манчестер Јунајтед.

Ван Перси одлично погоди преку живиот ѕид и го матираше немоќниот голман на Зволе, Мик Ван Дер Харт за негов седми погодок оваа сезона.