Дома Останати Тенис Калин во драматичен меч елиминиран на турнирот во Франција

Калин во драматичен меч елиминиран на турнирот во Франција

Maкедонскиот најдобар тенисер по големиот пресврт (ТУКА во текот на вчерашниот ден денес беше поразен од домашниот тенисер Тристан Ламасин на турнирот во Кретеј, Франција.

Ивановски доживеа пораз во еден драматичен и незивесен дуел до самиот крај (7:6, 6:7, 6:7).

Сите три сета се решаваа во тај-брејк. Првиот сет му припадна на Калин кој во тај-брејкот беше подобар со 7:3. Францускиот тенисер во вториот сет израмни 1:1 откако беше убедлив во вториот тај-брејк со 7:1.

Како и што беше случајот во целиот меч, третиот сет донесе голема битка. Таму видовме трет тај-брејк, а Ламасин поведе со 3:0. Калин се врати резултатски во игра, но на крајот одново изгуби со 5:7.