Дома Фудбал Германија Како можеше ВАР да пресуди дека овде нема пенал!?

Како можеше ВАР да пресуди дека овде нема пенал!?

Деветото коло од Бундес лигата беше отворено вчера со натпреварот на двете екипи од долниот дел на табелата – Мајнц и Келн.

Мајнц славеше со резултат од 3:1, но гостите имаа забелешки на судењето и ВАР.

Иако гостите поведоа после одличната акција и убавиот гол на Тероде, Мајнц успеа да направи пресврт.

Прво Боетиус во 21-та изедначи на 1:1 за потоа во 12-тата минута од натпреварите гостите да стигна до водство преку Куаисон.

Меѓутоа гостите беа сигурни дека ќе добијат голема шанса да го изедначат резултатот. Тоа сепак не се случи.

Се играше 63-тата минута кога Кингсли Шиндлер испрати центаршут пред голот на Мајнц, а топката очигледно го погоди Ниакате во раката.

Ова судијата не го забележа, но кога судијата беше повикан од ВАР собата сите беа сигурни дека најстрога казна ќе има.

Меѓутоа и после тоа пенал не беше досуден. Зошто? Тоа веројатно го знаат само судиите на овој натпревар.