Дома Останати Кошарка НБА Дејвис доминираше, Лејкерси поведоа против Денвер ?

Дејвис доминираше, Лејкерси поведоа против Денвер ?

Кошаркарите на ЛА Лејкерси успеаа да поведат во финалната серија на Западната конференција против Денвер Наџентс и го добија првиот натпревар со 126:114.

Лејкерси сигурно се најголеми фаворити за освојување на НБА лигата оваа сезона, но Денвер веќе покажа дека никој не треба да ги отпишува. Наџентси надополнија заостанување од 3:1 против Јута и Клиперси, па сигурно овој пораз нема да ги откаже.

Го диктираа Лејкерси темпото од самиот почеток. На Наџентси им припадна првата четвртина со 38:36, но на пауза се замина со резултат 70:59 за Лејкерси. Тимот од Лос Анџелес доминираше и во третата четвртина во која имаше двоцифрена предност, а после третата четвртина Џејмс и друштвото водеа со 103:79.

Денвер успеа во последната четвртина да ја намали предноста, но беше јасно дека Лејкерси ќе поведат во финалната серија на Западната конференција. На крајот конечниот резултат гласеше 126:114.

До победата Лејкерси беа предводени од Ентони Дејвис кој постигна 37 поени, додаде десет скокови и четири асистенции. Џејмс одигра нешто послаб натпревар меѓутоа запиша дабл-дабл со 16 поени и 12 асистенции. Кај Денвер се истакнаа Јокиќ и Мареј со по 21 поен.