Дома Останати Тенис Вимблдон: Вавринка елиминиран во второто коло

Вимблдон: Вавринка елиминиран во второто коло

wawrinka

Швајцарецот, Вавринка се прости од овогодинешниот Вимблдон откако денес беше поразен од Италијанецот, Томас Фабијан со 3:0 во сетови.

Фабијан и Вавринка мечот од второто коло започнаа вчера и Италијанецот имаше предност од 2:0, но пред крајот на третиот сет, дожд го прекина дуелот кој беше продолжен денес.

Вавринка во третиот сет водеше со 6:5 и сервираше за намалување на 2:1 во сетови, но сепак дозволи противникот да направи бреј и подоцна во тај-брејк беше елиминирана.

Италијанецот во треото коло ќе игра против подобриот од мечот Стефано Тсипиас – Јаред Доналдсон.

Освен Фабијан својот пат на Вимблдон го продолжија Германецот Филип Кошјабер кој го победи Гилес Милер со 3:0, Французинот Тиафо кој го победи сонародникот Бенету, Јужноафриканецот Кевин Андерсон кој со ист резултат го победи Италијанецот Сепи.