Дома Фудбал Останато ВИДЕО: Навивачи на Фејенорд во дербито против ПСВ спасија гол!

Вчера Фејенорд во дербито на 14-тото коло на холандскиот шампион на свој терен го совлада големиот ривал ПСВ.

На тој начин беше прекината серијата од 13 победи во низа на ПСВ, Фејенорд славеше со резултат 2:1.

Сепак, многу контроверзии предизвика потегот на еден домашен навивач. Фејенорд имаше водство од 2:0 се до 72-та минута кога Бергвин намали на 2:1, а гостите во 75-тата минута имаа голема шанса да стигнат до изедначување.

Првиот обид на фудбалерот на ПСВ голманот на домаќините го одбрани, но и понатаму постоеше голема опасност по голот на Фејенорд. Еден фудбалер на ПСВ натрчуваше на топката, а потоа еден од навивачите на домаќинот фрли топка на теренот.

Бидејќи на теренот се најдоа две топки судијата беше приморан да ја прекине акцијата.