Дома Останати Кошарка НБА Видео: Битка на титаните – Голден Стејт и Хјустон во финале!

Сосема очекувано, фаворитите Хјустон и Голден Стејт се квалификуваа за финалето на Западната конференција во НБА, после синоќешните победи над Јута и Њу Орлеанс.

„Ракетите“ први го потврдија настапот откако триумфираа над Јута со 112-102. Јута по одморот се врати во натпреварот и пред последната четвртина влезе со позитива од +3.

Но потоа на сцена стапи Крис Пол, кој во завршните 12 минути реализираше 20 поени и ја запечати победата на неговиот тим. Плејмејкерот мечот го заврши со дабл-дабл учинок од 41 поен и 10 асистенции.

Голден Стејт се справи со Њу Орлеанс многу полесно – 113:104, и исто така ја затворија серијата со 4-1 во победи.

Стеф Кари постигна 28 поени, Кевин Дурант додаде 24, Клеј Томпсон постигна 23, и Дрејмонд Грин заврши со 19.

Тимот од Калифорнија го изедначија рекордот на Чикаго на 15 последователни победи во домашните натпревари во елиминациите постигнати во 1990-1991 година.