Дома Фудбал Лига на шампиони Видео: Без голови на „Маракана“, Бенфика ќе се „вади“ во Солун

Вечерва се одиграа првите натпревари во квалификациите за Лига на шампиони. Црвена Звезда одигра без голови на „Маракана“, ПСВ на чекор од пласман, а Бенфика одигра само 1:1 против ПАОК.

Натпреварот во Белград се играше пред празни трибини. Првото полувреме помина без шанси на двете страни, а во второто полувреме Црвена Звезда создаде две зрели шанси преку Дегенек и Симиќ, но не успеа да постигне гол.

ПСВ е на чекор од пласман во групната фаза откако успеа да слави на гостински терен кај БАТЕ Борисов со 2:3. Домаќините уште во 9-та минута поведоа со 1-0 преку Туоминен, за потоа ПСВ да постигне два гола преку Переиро и Лозано и да направи пресврт. Изедначување донесе Александр Хлеб во 88-та минута, но една минута подоцна „џокерот“ Мален погоди за конечни 2-3.

Бенфика не успеа да го победи ПАОК и ќе треба пласманот да го завери во Солун. Домаќините први поведоа со голот на Пици од пенал во 45-та минута, но ПАОК постигна многу гол преку Амир Варда за конечни 1:1.