Дома Трансфер зона Јувентус и Борусија Дортмунд во борба за потписот на Локатели

Јувентус и Борусија Дортмунд во борба за потписот на Локатели

Мануел Локатели од Сасуоло изглоеда ќе биде најбарниот играч после Европското првенство.

Локатели ја помина школата на Милан и за „росонерите“ во три натпревари одигра три сезони во 63 натпревари. Потоа следуваше трансфер во Сасуоло каде што стана стандарден првотимец. За репрезентацијата на Италија дебитираше минатата година и во 12 настапи постигна три гола.

На Европското првенство беше првотимец во двата нтпревари за „Аѕурите“.

Неговиот договор истекува во 2023 година, а пред ЕП се шпекулираше дека би можел да замине за сума од околу 40 милиони евра. Борусија Дортмунд наводно е спремна да ја плати таа сума, но Локатели сака во Јувентус кој нуди 30.

Меѓутоа како игра Локатели на ЕП нема да биде чудно ако Јувентус ја зголеми понудата.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Во Интер нема место за Видал: „Нероаѕурите“ сакаат да се ослободат од неговата плата

Чилеанецот Артуро Видал не е во плановите на Симоне Инзаги за наредната сезона во која Инт…