Дома Фудбал Шпанците убедени: Перез го избрал наследникот на Анчелоти!

Шпанците убедени: Перез го избрал наследникот на Анчелоти!


Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓Последните најави од Шпанија се дека Карло Анчелоти ќе си замине од Реал Мадрид на крајот на сезоната, а според последните информации Флорентино Перез веќе донел одлука кој да го наследи на клупата.

Според последните информации на шпанските медиуми, Перез одлучил нов тренер на „кралевите“ по заминувањето на италијанскиот стратег да биде Раул Гонзалес.

Раул е клупска легенда, еден од најголемите кој го носеле белиот дрес, а во овој момент одлично работи во младинските категории. Доби Раул понуди и од други клубови во последниот период, се обидуваше и Лидс да го доведе, но Шпанецот остана во Мадрид и на големо се тврди дека негова желба е да стане прв тренер на Реал.

Од друга страна Перез не е најзадоволен од постигнувањата на Анчелоти сезонава. Титулата во Ла Лига е далеку затоа што Барселона има цели девет бодови предност, а Каталонците го победија најголемиот ривал и во првиот натпревар од полуфиналето во Купот. Засега Реал е само блиску до четвртфиналето во ЛШ каде што во првиот натпревар Реал го победи со 5:2.

Во играчката кариера Раул за период од 1994 до 2010 година постигна 323 гола на 741 натпревар, како тренер во младинските категории работи од 2018 година.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Во Реал незадоволни од однесувањето на Гави🎥

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓ Во Реал Мадрид се незадоволн…