Дома Фудбал Останато Чаби Алонсо за првпат објасни зошто одлучил да остане во Леверкузен

Чаби Алонсо за првпат објасни зошто одлучил да остане во Леверкузен

Чаби Алонсо веројатно беше најпосакуваниот тренер помеѓу европските клубови до моментот кога соопшти дека ќе остане во Леверкузен и наредната сезона.

Шпанскиот стратег најмногу се поврзуваше со Баерн Минхен и Ливерпул, но на крајот се одлучи да не го напушти тимот со кој сезонава ќе триумфира во Бундеслигата и игра во финале во германскиот куп, исто така се и во четвртфиналето од Лигата на Европа.


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Сега за првпат ЧАлонсо објасни зошто се одлучил да остане.

„Има повеќе причини. Водам тим кој создава вистински тимски дух, има и многу играчи поради кои сакам да останам. Играчите се број еден магнет. Се чувствувам како дел од клубот и сакам да продолжиме заедно. Едноставно не сметав дека е време да заминам“, изјави Алонсо.

Леверкузен вечерва во рамките од четвртфиналето во Лигата Европа на свој терен ќе игра против англиски Вест Хем.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

„Бомба“: Бензема може да потпише за Фенербахче

Карим Бензема после една година помината во Саудиска Арабија би можел да се врати во Европ…