Дома Останати Холифилд ќе се врати во рингот на 57 години!

Холифилд ќе се врати во рингот на 57 години!

Поранешниот светски боксерски шампион во тешка категорија, Американецот Ивандер Холифилд, кој на 19 октомври ќе го прослави 57-ми роденден, планира да одржи ревијален меч во Јапонија во 2020 година.

Точното место на натпреварот и противникот се уште не се познати, но тој се согласи да се врати во рингот поради добротворни цели, а не за да заработи пари.

„Главната работа е да им се даде на луѓето во Јапонија можност да го видат единствениот четирикратен светски шампион во тешка категорија“, изјави Американецот.

Холифилд ја одржа својата последна борба во професионалниот ринг во 2011 година против Брајан Нилсен. Победи со технички нокаут во 10. рунда.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Дончиќ блесна за прва победа на Далас

Во вториот натпревар Далас дојде до првата победа откако со 103-95 славеше на гостувањето …