Дома Фудбал Херојот на Италија по драмата со Хрватска: Голот? Дел Пјеро беше мојот идол од детството

Хрватска до 98. минута имаше пласман во осминафиналето на ЕП, но не издржа.

Во осмата минута од судиското надополнување, Матија Закањи го постигна голот за реми, кој ја води Италија во следната фаза и најверојатно ја води Хрватска дома.

Дербија во Мадрид и Минхен: Последна шанса за Тен Хаг? ↓↓↓

Фудбалерот на Лацио постигна прекрасен гол, кој неодоливо потсетува на голот на Алесандро Дел Пјеро во полуфиналето на СП 2006 за 2:0 против домаќинот Германија. Со ова се согласува и самиот Закањи.

„Дел Пјеро беше мојот идол, како дете го имав неговиот постер“, изјави крилниот напаѓач на Лацио, за кого ова е прв гол за „Аѕурите“ во кариерата и кој во последен момент се најде во составот за ЕП. Тоа се покажа како победничка одлука на Спалети.