Дома Фудбал Останато ФОТО: Ибрахимовиќ во свој стил го прослави пласманот на Шведска на СП

ФОТО: Ибрахимовиќ во свој стил го прослави пласманот на Шведска на СП

0

Репрезентацијата на Шведска направи голем резултат во баражот против Италија и се пласираше на Светското првенство.

Швеѓаните во првиот натпревар пред домашните навивачи славеа со 1:0, а синоќа со одична игра во одбраната успеаа да ја сочуваат мрежата на „Сан Сиро“ и да изборат пласман на Мундијалот. Ова е голем резултат за Шведска, бидејќи малкумина кои очекуваа дека во баражот ќе ја исфрлат големата Италија.

Победата ја прослави и најдобриот стрелец во историјата на Шведска, Златан Ибрахимовиќ. Се разбира, Ибра во свој стил се огласи на Инстаграм и им честиташе на играчите од оваа селекција со кратка, но многу јасна морака: „We are Zweden“

Прочитајте поврзани статии
Повеќе V. T.
Load More In Останато

Проверете

Уште една клупа останува празна: Нова оставка и покрај пласман на Мундијалот во Русија

Славољуб Муслин, како што е познато, не е единствениот кој успеа да се пласира на СП во Ру…