Дома Останати Формула 1 воведува нова дисциплина?

Формула 1 воведува нова дисциплина?

Формула 1 би можела да добие нова дисциплина на натпреварување.

ФИА на состанокот ќе го разгледа предлогод за воведување спринт трки.

Спринт трките би се одржувале во сабота, главната трка во недела, а квалификациите за трката и за спринт трката во петок.

Спринт трката би носела половина од бројот на бодовите на трката, а должината би била 100 км.

Со ова сакаат Формула 1 да добие на поголема возбуда, а прашање е колку ова ќе им се допадне на фановите на ова натпреварување.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Нејмар: Планирам да станам професионален покер играч

Бразилскиот фудбалер Нејмар во овој момент е еден од најплатените фудбалери во светот, а н…