Дома Фудбал Репрезентации ФИФА воведува значајни иновации на Мундијалот во Русија

ФИФА воведува значајни иновации на Мундијалот во Русија

0

Извршниот одбор на Светската фудбалска федерација моментално размислува за воведување на иновации на Мундијалот. Покрај видеотехнологијата, се разгледува и можноста за четврта замена.

Додека се повеќе се зборува за ВАР, се поголемо внимание привлекува евентуалното воведување на четврта замена во фудбалот.

И во минатото постоеше иницијатива да им се овозможи на тренерите на СП да воведуваат четврта замена.

Според извори блиски до ФИФА, извесно е дека оваа идеја ќе се конкретизира. Се уште не е познато дали четвртата замена ќе може да се користи само при евентуално продолжение или во регуларниот дел.


Следете го Sportski.mk и на


Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Голем потег на Матиќ: Издвои „ситница“ од своите милиони за да спаси еден детски живот

Maлиот Србин Душан Тодоровиќ се бори за својот живот во Барселона, а тоа му го овозможи фу…