Дома Останати Тенис Федерер: Кога ќе изгубев плачев и кршев рекети

Федерер: Кога ќе изгубев плачев и кршев рекети

0

Роџер Федерер откри интересни детали од неговите почетоци на кариерата.

Во интервју за швајцарските медиуми Федерер откри дека имал многу проблеми со својот карактер.

„На почетокот бев многу лут, но тогаш научив дека тие мали детали воопшто не се важни и дека треба само да продолжам по патот, едноставно во спротивно не би било добро за мене“.

„Кога ќе изгубев плачев и кршев рекети. Морав да научам да го контролирам своето однесување. Клучниот момент се случи во 2001 година во Хамбург. Изгубив меч требаше да го добијам и однесувањето ми беше очајно. Не сакав порази, не ги сакам ни денес, но сега можам да се контролирам“, изјави Федерер.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Циципас со пресврт до тронот во Лондон

Младиот грчки тенисер Стефанос Циципас го оствари најголемиот успех во кариерата, победува…