Дома Фудбал Останато Тројца кандидати ќе се борат за најдобар афрички фудбалер за изминатата година

Тројца кандидати ќе се борат за најдобар афрички фудбалер за изминатата година

Фудбалерите Мохамед Салах, Ашраф Хакими и Виктор Осимен се номинирани во изборот за најдобар афрички фудбалер во годината.

Како што соопшти Афричката фудбалска конфедерација, најдобриот играч ќе биде прогласен на церемонијата во Маркеш на 11. декември.


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


Во игра се Мохамед Салах од Ливерпул, Хакими од ПСЖ и Осимен од Наполи.

Ако нешто значи пред изборот, Осимен и Салах беа најдобро пласирани афрички фудбалери во изборот за „Златната топка. Осимен беше осми, Салах 11-ти. Треба да се каже и дека напаѓачот на Наполи пред два дена го доби признанието за најдобар фудбалер во Серија А за изминатата сезона.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Каков потег: Додека сите протестираат, Модриќ покажа колку е голем!

Бурни се реакциите во шпанската фудбалска јавност по вчерашниот натпревар помеѓу Валенсија…