Дома Фудбал Останато Три години постојат, а веќе имаат две титули

Три години постојат, а веќе имаат две титули

Не баш честа појава во фудбалот ни доаѓа од светот на фудбалот. Имено, ерменскиот клуб основан 2017 година ја освои втората титула во три години постоење.

Шампион на Ерменија е АРАРАТ – Ерменија од Ереван. Но, тоа немаше да биде некоја вести н ешто посебно ако овој клуб не беше основан пред три години и веќе стигна до втората првенствена титула.

Имено овој клуб е основан во 2017 година и замислен е да биде како клуб академија за млади фудбалери. Меѓутоа во клубот стигна силен спонзор во видот на рускиот-американски милијардер, Самвел Карпетјан 2018 клбуот влезе во првата лига и успеа да врзе две титули шампион.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Oфицијално: Светскиот шампион потпиша за тимот на Бекам

Дејвид Бекам полека гради силен играчки кадар во екипата на Интер Мајами. Францускиот фудб…