Дома Македонски спорт Тренерот на Абердин се огласи за повредата на Миовски: Има шанси да игра за Македонија?

Тренерот на Абердин се огласи за повредата на Миовски: Има шанси да игра за Македонија?


Финале Лига на шампиони: Манчестер Сити го „брка“ Пандев, Интер нема да се предаде! ↓↓↓Македонскиот напаѓач Бојан Миовски, заработи повреда во вчерашниот натпревар на Абердин против Сент Мирен.

Гостинскиот дефанзивец, Смол крвнички стартуваше над Миовски и беше јасно дека се работи за опасен старт. Македонскиот напаѓач остана да лежи на тревникот и на носилки беше изнесен од теренот.

Фудбалерот на Сент Мирен заработи црвен картон по прегледувањето на ВАР снимките. Стратегот на Абердин, Бери Робсон по натпреварот изјави дека за среќа Миовски нбема скршеница, меѓутоа дополнителните прегледи треба да покажат колку е сериозна повреда.

„Првите резултати ги добивме и она што е јасно е дека нема скршеница, секако тоа е одлично. Но, повредата е во пределот на лигаментите и ќе мораме да почекаме уште некој ден. Јасно е дека Миовски викендов нема да може да ни помогне“, изјави Робсон.

Миовски потврди дека за него оваа сезона е завршена.

„За жал сезоната ја завршив предвреме поради повреда на скочниот зглоб. Добра вест е што нема скршеница, но дополнително ќе мораат да се прегледаат лимантите. Ви благодарам за поддршката, ќе се вратам посилен“, истакна Миовски.

За Македонија е важно дали Миовски ќе биде спремен за двата квалификациски натпревари во јуни на 16-ти против Украина на домашен терен и три дена подоцна со Англија на гости.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

ПСЖ го „краде“ Гундоган пред носот на Барселона

Финале Лига на шампиони: Манчестер Сити го „брка“ Пандев, Интер нема да се предаде! ↓↓↓ Ил…