Дома Топ вести Суперкупот на Шпанија наредните три години во Џеда за – 120 милиони евра!

Суперкупот на Шпанија наредните три години во Џеда за – 120 милиони евра!

Шпанците постигнаа договор за наредните три години.

Ако ви беше потребен нов аргумент дека модерниот фудбал станува се повеќе бизнис, а помалку спорт немојте да го барате. Надлежните органи во Шпанија се договорија со Саудиска Арабија натпреварите од Суперкупот во наредните три години да се играат во Џеда.

Значи, нема да ги гледаат Шпанџи, но добро ќе заработат. Според информациите на радио станицата „КОПА“ која ретко греши Саудијците за привилегијата во живо да ги гледаат Реал, Барса или некој друг клуб ќе плаќаат по 40 милиони евра годишно.

Единствениот услов на Шпанците беше домаќинот да дозволи на натпреварите да присуствуваат и жени што во овој момент не е случај во Саудиска Арабија.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Гризман ја спаси Барселона од срам против третолигашот Ибица

Барселона денес едвај ја го победи тимот на Ибица во купот на Шпанија. Ибица шокантно стиг…