Дома Останати Ракомет Словенија после 16 години ќе игра за медали!

Словенија после 16 години ќе игра за медали!

Ракометарите на Португалија вечерва ја победија Унгарија со 36:26 и така на Словенија и обезбедија пласман во полуфиналето на Европското првенство.

Последното коло од вториот круг на Европското првенство ни донесе големи возбудувања, а Унгарците и дефинитивно останаа без пласман во полуфиналето.

Португалците одиграа одлично и ја победија Унгарија. Тој пораз значеше дека од оваа група во полуфиналето одат Норвешка и Словенија.

За Словенија ова ќе биде прв пат после 16 години да играат во борбата за медали.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Ракомет

Проверете

Начевски и Николов ќе го судат дербито на четвртфиналето

Македонската судиска двојка Ѓорѓи Начевски и Славе Николов ќе бидат дел од четвртфиналните…