Дома Останати Тенис Симона Халеп издоминира и се пласира во финалето на Вимблдон

Симона Халеп издоминира и се пласира во финалето на Вимблдон

0

Симона Халеп се пласираше во финалето на Вимблдон откако денес ја победи Елина Свитолина со 2:0 во сетови.

Халеп која во последно време не беше баш во најдобра форма, одигра одличен турнир и без проблеми ја совлада последната препрека до патот на финалето.

Поранешната прва тенисерка во светот славеше со 6:1 и 6:3 после само еден час и 14 минути игра. Во финалето ќе игра против подобрата од мечеот Серена ВилијамсБарбор Стрикова.

Инаку, ова за Халеп е прво финале на Вимблдон, а во текот на кариерата освои еден Грен Слем и тоа пред една година во Париз.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Кирјос после Ѓоковиќ на социјалните мрежи влезе во конфликт со друг тенисер

Контроверзниот австралиски тенисер Ник Кирјос повторно на себе го навлече бесот на друштве…