Дома Фудбал Останато Селото Бамбали Мане го претвори во мал град

Селото Бамбали Мане го претвори во мал град

Сенегалецот Садио Мане важи за еден од најголемите хуманитарци во фудбалот, а најпознато е дека помага во неговото село Бамбали.

Ова село благодарение на хуманоста на Мане полека се претвоара во град. Мане за подобрување на животот на луѓето во ова место во кое живеат околу 2.000 луѓе придонесе за изградба на болница и училиште кои се достапни и за околните села.

Исто така Мане се погрижи сите жители да добијат пристап до интернет, а на секое семејство му исплаќа 70 евра месечно. Неодамна во Бамбали се отворија и првата бензинска пума и пошта.

Мане се грижи и за доброто образование на децата, па така доели 400 фунти и компјутери на најдобрите ученици. Редовно во училиштето се донира и спортска опрема.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Очекувано: Ремек-делото на Канга гол на колото во Лига Европа

Голот кој го постигна Гелор Канга во победата на Црвена Звезда над Ференцварош од 4:1 е из…