Дома Фудбал Светско првенство во фудбал - Мундијал во Русија 2018 Русија покажа сила и против Египет, малиот блесок на Салах доволен за утешен погок

Русија покажа сила и против Египет, малиот блесок на Салах доволен за утешен погок

0

Со вечерашниот натпревар помеѓу Русија и Египет стартувано беше второто коло на Мундијалот во Русија.

Русија дефинитивно е репрезентацијата која до овој момент прикажа најубав фудбал на Мундијалот! Вечерва беше совладан Египет со 3:1 за веројатно  обезбеден пласман во 1/8 финалето, прво во историјата на оваа репрезентација.

Египќаните влегоа со големи мотиви во овој натпревар, посебно што можеа да смеаат на Мохамед Салах кој од првата минута се најде на теренот.

Првото полувреме помина без поголеми прилики на двете страни.


Следете го Sportski.mk и на


На самиот старт се случи можеби и клучниот момент. Дефанзивецот на Египет Фатих си постигна автогол и тој автогол како психолошки да влијаеше на египетските репрезентативци.

Од тој момент Русија беше репрезентацијата која доминираше.

Во 59 минута Черишиев по една одлична акција постигнува гол за 2:0, а веќе три минути подоцна Џуба ја погодува мрежата на Египет за високи 3:0.

Десетина минути подоцна следуваше мал блесок на Мохамед Салах кој изнуди пенал, а подоцна и самиот го реализираше за конечни 3:1. Сепак, повеќе од тоа не можеше.

На крајот овој пораз за Египет многу веројатно значи и елиминација, додека на Русија широки и ги отвара вратите за 1/8 финалето.
Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Светско првенство во фудбал - Мундијал во Русија 2018

Проверете

Емери го „закова“ на клупата, а тој си замина со 10 милиони евра – сега ќе има прилика за одмазда!

Aрсенал во Лигата на Европа ќе игра против Рен, а во центарот на вниманието ќе бидат две л…