Дома Фудбал Репрезентации Роналдо против Луксмебург повторно испиша историја

Роналдо против Луксмебург повторно испиша историја

Португалија вчера во квалификациите за Светското првенство во Катар убедливо го победи Луксембург со 5:0.

Кристиано Роналдо во овој натпревар постигна три гола. Португалецот одново одигра натпревар со кој испишуваше историја. Стигна до бројката од 115 гола, а покрај тоа тој го запиша и 10-тиот хет-трик во репрезентацијата и единствен на кој му успеало тоа.

Вкупно во кариерата ова беше 58. хет-трик за Роналдо. Инаку, Луксембург е репрезентација против која Роналдо постигнал најмногу голови во кариерата (8). За Португалија зад себе има 182 натпревари.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Лацио му го нанесе првиот пораз на Интер🎥

Лацио и Интер одиграа возбудлив натпревар на „Олпимпико“, домаќините со пресврт дојдоа до …