Дома Фудбал Реакција на проблемите со коронавирусот: Шпанските клубови добиваат помош од 500 милиони евра

Реакција на проблемите со коронавирусот: Шпанските клубови добиваат помош од 500 милиони евра

la liga

Фудбалската федерација на Шпанија одлучи да им пружи помош на клубовите кои се под нејзина организација.

Како што е официјално објавено, Шпанската фудбалска федерација е спремна да потроши 500 милиони евра за помош за клубовите кои поради пандемијата од коронавирусот се најдоа во финаниски проблеми.

Одредени клубови поради таквата ситуација би можел да се најдат пред банкрот. Парите ќе ги добијат клубовите кои не заработуваат од продажба на телевизиските права бидејќи натпевари веќе некое време не се играат. Рокот за отплата ќе биде пет години. Федерација ќе ги помага и машките и женски аматерски клубови и за нив се издвоение четири милиони евра

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Преговорите помеѓу Милан и Рангник во застој

Преговорите меѓу Милан и поранешниот тренер на РБ Лајпциг, Ралф Рангник се во застој, прен…