Дома Фудбал Репрезентации Проблеми за шпанскиот коментатор: Измисли се, само да не изговори Косово

Проблеми за шпанскиот коментатор: Измисли се, само да не изговори Косово

Натпреварот помеѓу Косово и Шпанија е една од главните теми во медиумите после вчерашните натпревари.

Шпанија ја оправда фаворитската улога и го победи Косово со 0:2, меѓутоа не е резултатот она тоа поради што овој натпревар е во центарот на вниманието. Шпанците не го признаваат Косово, па на секој начин се обидуваа да го избегнат да го изговорат името.

Така беше на прес-конференцијата во ситуацијата со Сарабија – тука.

Поголеми проблеми имаше коментаторот кој го пренесуваше натпреварот. Тој мораше да измисли најразлични изрази само за да не изговори „Косово“.

„Форналас оди во продор, а околу него се многу играчи во синот. Топката се одби во аут за локалната екипа“, објаснуваше коментаторот.

Ова е само еден пример, во текот на натпреварот тој користеше „ривалот на Шпанија“, „екипата во сини дресови“, „нашиот противник“…

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Лацио му го нанесе првиот пораз на Интер🎥

Лацио и Интер одиграа возбудлив натпревар на „Олпимпико“, домаќините со пресврт дојдоа до …