Дома Останати Пред точно девет години: „Молњата“ ги помести границите во атлетиката (видео)

Пред точно девет години: „Молњата“ ги помести границите во атлетиката (видео)

0
bolt

Пред точно девет години еден од најдобрите атлетичари на сите времиња, Усаин Болт го постави светскиот рекорд во Лондон на трката на 100 метри.

Јамајканецот трката на 100 метри ја заврши за 9.58 секунди, време кое тешко дека некој во блиска иднина може да го подобри или изедначи

Болт таа година во Берлин постави и рекорд на трката на 200 метри кога истрча за време од 19.19 секунди. Во Лондон 2012 година спринтерот постави и второ најбрзо време на 100 метри и тоа 9.63.


Следете го Sportski.mk и на


Денес 31 годишниот Болт не се занимава со Атлетика. Повеќе од една година се обидува да изгради фудбалска кариера, а во овој момент се наоѓа на проба во австралискиот Централ Кост Маринерс

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Видео: Погба се тркаше со желка, па заклули – не сум толку спор!

Ѕвездата на Манчестер Јунајтед, Пол Погба се пошегува на своја сметка така што ја спореди …