Дома Останати Потпишан најскапиот договор во историјата на спортот

Потпишан најскапиот договор во историјата на спортот

Јапонскиот бејзбол играч Шохеи Отани, стана нов играч на Лос Анџелес Доџерс и го потпиша најскапиот договор во историјата на спортот.

Отани ќе им се приклучи на Лос Анџелес Доџерс, договори на десетгодишна соработка вредена 700 милиони долари.


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


За споредба, Леброн Џејмс и Мајкл Џордан заедно заработиле 628 милиони долари во текот на своите кариери во НБА лигата.

Но половива од тие пари нема да ги добие туку ќе одат на даноци. Федералниот данок на годишно ниво изнесува 25,9 милиони, потоа данок на државата Калифорнија изнесува 4,65 милини ,па на агентот ќе му плаќа по 2,1 милиони, има уште две врсти на даноци вредни 3.6 милиони доларии тоа значи дека Отани ќе заработува годишно Њ„само“ 33,6 милиони долари.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Oфицијално: Премиер лигата му врати бодови на Евертон!

Дисциплинската комсија на Премиер лигата донесе одлука за намалување на казната на Еверон.…