Дома Фудбал Останато Познато кои клубови ќе бидат дел од Европската Премиер лига

Познато кои клубови ќе бидат дел од Европската Премиер лига

Светската фудбалска федерација во соработка со големите европски клубови, пред се Ливерпул и Манчестер Јунајтед започнала проект за формирање на Европска Премиер лига.

Европската Премиер лига ќе ги вклучува најголемите европски клубови, кои за почеток ќе имаат на располагање финансиски проект од 6 милијарди евра.

Целиот проект го поддржува ФИФА, а моментално се водат преговори со повеќе од 12 клубови од Англија, Италија, Шпанија, Германија и Франција.

Се очекува лигата да брои 18 клубови и да се игра во „класичните термини за европски фудбал“, а почетокот е планиран за 2022 година.

Листата на потенцијални учесници е навистина импресивна и изгледа вака:

Ливерпул, Манчестер Јунајтед, Арсенал, Челзи, Манчестер Сити и Тотенхем од Англија, потоа Барселона, Реал Мадрид и Атлетико Мадрид од Примера, како и ПСЖ, Јувентус, Милан, Интер и Баерн Минхен.

Најдобрите четири тима ќе играат плеј-оф завршница, а секој клуб ќе добие награден фонд од неколку стотина милијани евра во зависност од пласманот.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Михајловиќ за „кртот“ во соблекувалната: Ќе го обесам на ѕид

Тренерот на Болоња, Синиша Михајловиќ вели дека има „крт“ во собчекувалната и во моментов …