Дома Фудбал Светско првенство во фудбал - Мундијал во Русија 2018 Официјално: Еве кој ќе го замени Лопатеги на клупата на Шпанија!

Официјално: Еве кој ќе го замени Лопатеги на клупата на Шпанија!

0

Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Шпанија, Рубијалес денес му врачи отказ на селекторот Лопатеги, иако играчите беа против тоа.

Оваа одлука беше донесена откако Лопатеги вчера официјално потврди дека од следната сезона ќе го предводи Реал Мадрид.

Тоа во сојузот го сфатија како големо предавство на стратегот кој пред само 20 дена го продолжи договорот со репрезентацијата на Шпанија на уште две години.

Иако првично се тврдеше дека Лопатеги ќе го наследи Алберт Селадес, актуелниоит тренер на младата репрезентација, сепак Шпанија на Мундијалот ќе ја води Фернандо Јеро.


Следете го Sportski.mk и на


Легендарниот играч на Реал Мадрид беше спортски директор во репрезентацијата, а сега ќе ја води од клупата „црвената фурија“.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Светско првенство во фудбал - Мундијал во Русија 2018

Проверете

Испишана историја во Африка: Мадагаскар ќе игра на Африканскиот куп на Нации!

Фудбалерите на Мадагаскар денес испишаа убава страница во својата фудбалска историја. Оваа…