Дома Трансфер зона Официјално: Барса има нов дефанзивец од 36 милиони!

Официјално: Барса има нов дефанзивец од 36 милиони!

0

Актуелниот шпански шампион Барселона денес официјално го потврди трансферот на Клемен Ленгле кој доаѓа од Севиља.

Ленгле одигра фантастична сезона со Севиља, па Каталонците решија да ја активираат неговата откупна клаузула која изнесуваше 36 милиони евра.

Ленгле денес стави потпис на 5-годишен договор со Барселона и во него ќе има откупна клаузула од 300 милиони евра.

Французинот кој веќе има 10 настапи за „триколорите“ пристигна во Севиља минатото лето и веднаш се етаблираше во еден од најдобрите дефанзивеци во Примера.


Следете го Sportski.mk и на


Инетрес за него покажаа неколку европски гиганти, меѓу кои и Реал Мадрид, но Ленгле на крајот ја избра Барселона.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Откриено: Бензема бил на чекор од Барселона, но трансферот пропаднал поради бизарна причина

Во летото 2018 година Карим Бензема бил блиску до потпис со Барселона. Пред сезоната 2008/…