Дома Фудбал Останато Оваа земја не го сака ВАР: Никогаш нема да го воведеме

Оваа земја не го сака ВАР: Никогаш нема да го воведеме

Најдобрите лиги во Шведска нема да воведат систем за видео анализа (ВАР) откако фудбалските клубови го изразија своето противење на технологијата, изјави денеска претседателот на Шведската фудбалска федерација, Фредрик Рајнфелд.

ВАР постојано беше во центарот на контроверзноста во лигите каде што беше воведен, со поплаки за неговата обемна анализа и одложувања кои често траат неколку минути.


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Во јули 2023 година, Шведската професионална фудбалска лига, која ги претставува клубовите во првите две дивизии на шведскиот фудбал, соопшти дека мнозинството клубови во земјата „активно се противат“ на воведувањето на ВАР.

„Ако броев правилно, имаме 18 елитни клубови и две окрузи кои кажаа дека не сакаат да воведат ВАР“, изјави Рајнфелд, поранешниот премиер на Шведска, за весникот „Афтонбладет“ во интервју објавено во четвртокот.

„Го почитуваме тоа. Затоа на претходниот состанок на Претставничкиот одбор не дадовме никаков предлог за ВАР и не го предвидувам ниту во иднина. Јас сум за почитување на демократските правила на игра“.

Рајнфелд, минатата година изјави дека ВАР е „иднината“ и беше критикуван од навивачите за неговиот став по ова прашање. Очигледно неговата желба не можеше да го победи мнозинството.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Крај на една ера: Данска остана без селектор

Каспер Хјулманд повеќе не е селектор на данската фудбалска репрезентација, откако поднесе …