Дома Останати Кошарка НБА Нова историска вечер за Јокиќ во НБА: Ова им успеало само уште на Леброн и Вестбрук

Нова историска вечер за Јокиќ во НБА: Ова им успеало само уште на Леброн и Вестбрук

Изминатата ноќ во НБА лигата беше историска за Никола Јокиќ кој против Вашингтон собори неколку рекорди.

Јокиќ во победата на Денвер од 130:110 запиша трипл-дабл и така им се придружи на Расел Вестбрук и Леброн Џејмс. Имено, тие се единствени тројца кошаркари кои успеале да постигнал трипл-дабл против секој тим во НБА.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Исто така тоа за Јокиќ беше негов четврти „трипл-дабл“ во кариерата без промашување од поле, соборувајќи го рекордот што претходно го делеше со Вилт Чембрлен. Во последните 40 години, само Дрејмонд Грин (2) има повеќе од една таква партија.

НБА РЕЗУЛТАТИ:

Кливленд – Орландо 109:116

Индијана – Детроит 129:115

Филаделфија – Њујорк 96:110

Торонто – Бруклин 121:93

Далас – Феникс 123:113

Чикаго – Бостон 112:129

Њу Орлеанс – Хјустон 127:105

Оклахома – ЛА Клиперс 129:107

Денвер – Вашингтон 130:110

Јута – Шарлот 107:115

Голден Стејт – ЛА Лејкерс 128:110

Сакраменто – Сан Антонио 127:122

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Милан го купува голгетерот на Леверкузен

Напаѓачот на Баер Леверкузен, Виктор Бонифејс е голема желба на италијанскиот гигант Милан…